بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ(자비로운 하나님의 이름으로)

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ(자비로운 하나님의 이름으로)
نویسندگان
آخرین نظرات

گفتگویی آرام در مورد شگفتی های عددی در قرآن

جمعه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۶، ۱۰:۰۳ ق.ظ

گفتگویی آرام در مورد شگفتی های عددی در قرآن

 

پرسشهای بسیاری در مورد اعجاز عددی در قرآن به ما می رسد مانند: صحت این شماره ها تا چه حداست؟ فایده ی این علم چیست؟

پرسشهای بسیاری در مورد اعجاز عددی در قرآن به ما می رسد مانند: صحت این شماره ها تا چه حداست؟ فایده ی این علم چیست؟ آیا این فقط نوعی زحمت زیادی و فریب و دروغ است؟ چگونه کلمات قرآنی و حروفش را می شمارند؟ ... در این نوشته جوابهای خوبی إن شاءالله خواهى یافت...

از همان   19 سال قبل  که رشاد خلیفه را ترک نمودیم در حالیکه  در دفتر کارش در آمریکا کشته یافته شد ،  سؤالها در مورد شگفتی های عددی قرآنی ادامه دارد بدون اینکه کسی یافته شود که جواب خوبی برای آنها بیاورد.

رشاد خلیفه درحالی رفت که بار سنگینی بعد از خودش رها کرده بود و کسی هم میل حمل کردن این بار را نمی یافت!

این بار ، درحقیقت مجموعه ی سنگینی از پرسشها بود، روزانه سؤالاتى در مورد این علم یعنى اعجاز عددى قرآن به من مى رسد ، آیا درست است که آن را " علم " بنامیم؟ و آیا ما نیازمند این نوع دانشها  مخصوصاً در این زمان هستیم؟ براستى آیا این قرآن نیازمند این شماره ها ست تا ثابت شود که قرآن کتاب الله تعالى ست؟و چرا می بینیم عددهایی را که جستجوگران قرآنی در این علم تقدیم می دارند با اعدادی که ما به سنجش و شمارشش برآمدیم متفاوت است؟

حقیقت این است برادرانم ،پاسخگویی به  این سؤالها نیازمند زمان طولانیست تا بصورتى علمى و محکم ادا شود ولی ما در خلال این صفحات سعی خواهیم کرد تا چکیده ای از اعجاز عددی در قرآن را بیان کنیم و کسی را هم مجبور به قبول این اندیشه ها نمی کنیم بلکه بر هر مؤمنى که مدعى محبت به کتاب الله تعالى ست واجب است که دقت و بررسى  کند و بدنبال حقیقت آن شود و با دیدى منصفانه و عادلانه  به این حقایق بنگرد و تحت تأثیر آراء بعضى علما که این علم را بی اساس یا بی فایده معرفی می کنند ،  قرار نگیرد.

بله ، ما به علما و دانشمندان دین خود احترام قائلیم و قدر و منزلتشان را به خوبى مى شناسیم زیرا  خداوند  آنان را براى حمل این امانت انتخاب نموده است ، امانت دعوت بسوى الله تعالى ، پس پاداش نیک خداوند نثارشان باد ، ولى : چه اشکالی دارد اگر در بعضی مسائل با هم اختلاف کردیم!؟ آخر هر مسلمانى خود دیدگاهی دارد ، مهم این است که در تفکیر و عقیده براى خداوند اخلاص داشته باشد ، پس بیایید با این سؤال آغاز نماییم:

آیا درست است که اعجاز عددى یا شگفتی های شمارشی قرآنی فایده ای ندارد؟

بعضی از علماى ما متأسفانه مى گویند که فایده ای از این  اعجاز عددی قرآنی بدست نخواهد آمد!

و من نمی دانم از کجا این حرف را آوردند و برهان علمی براین سخن چیست!!

و تأسف بار است که بیشتر علمایى که سخن از عدم فایده ى اعجاز عددى قرآن ، یا اینکه باعث مى شود مؤمن را از جوهر قرآن بدور سازد یا اینکه این اعجاز عددى ساخته ى  بهایى هاست ! یا اینکه قرآن حاجتى به لغت ارقام ندارد ..... اعتماد کاملشان بر سر انحرافات و خطاهاى رشاد خلیفه بود ، و یکى از همین علما گفت: " اگر این علم فایده ای داشت اولین صاحب این بدعت از آن فایده برده بود " و منظورش رشاد خلیفه بود. 

و من می خواهم عبارتی را زمزمه کنم که امیدوارم به دلهای علماء قبل از عقلهایشان برسد : آیا خداوند شما را بر تمامی علوم کتابش آگاه ساخته است؟ چگونه دریافتید که قرآن دارای معجزه ی عددی نیست؟

و آیا  یک مؤمن که مدعى ست قرآن را دوست مى دارد مى تواند تصمیم گیرد که قرآن به چه نیازمند است و به چه نیازی ندارد؟ و اگر در آینده ثابت شد که قرآن از نظر عددی دارای  شگفتی ست ، پس سرانجام این تبلیغها در دوری از دانش اعجاز عددی چیست؟

براستی که منطق علمی و قرآنی بر هر کسی که مدعی بی فایده بودن علم اعجاز عددی قرآن است واجب ساخته که برای ادعایش برهان بیاورد ، خداوند مى فرماید: (قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَبگو برهانتان را بیاورید اگر واقعاً راستگو هستید.

 پس آیا روش دعوت با علم اعجاز عددی را تجربه کرده و ثابت شده که بی فایده است؟ و برای همین می گوییم: بر علمای ما شایسته است که هر اندیشه ی جدیدی  که در رابطه با کتاب الله تعالی می باشد را مورد تشویق قرار دهند و علیه هر روش جدید قد علم نکنند و همچنین آزادی بحث در عجایب تمام نشدنی  قرآنی  و معجزات نهایت ناپذیرش را رها بشناسند.

کشورهای غربی ملحد،  آزادی بحث در جهان را رها ساختند و به نتیجه های شگفت آوری رسیدند و کافیست که ما اکنون تقریباً در همه چیز از غرب تبعیت می کنیم ، و تقریباً هرچیز از سوزن گرفته تا خودرو وارد می کنیم ، و بدتر از آن اینکه ما در بحث و جستجوهاى اعجاز علمى قرآن به نتایجی که علماى غرب بدان رسیدند ، تکیه مى کنیم! یعنى ما براى اینکه ایمانمان به این قرآن افزون شود نیازمند کوششها و نظریه ها و اختراعات غرب هستیم!!

هر مسلمانى این مشکل را درک نموده ، و صدها سؤال برایم مى آید که خلاصه اش: اگر قرآن تمامی این حقیقتهای علمی را نام برده پس چرا شما دانشمندان مسلمان آنها را کشف نمی کنید!؟ و متأسفانه جوابى براى این سؤال نیست غیر از اینکه ما در حق قرآن و علم کوتاهى نموده ایم. و سؤال این است : آیا منتظریم تا غربى ها  برایمان ساختار عددى در قرآن را برایمان کشف نمایند؟ و آیا منتظریم تا غربی ها بیایند و قرآن را مطالعه نموده و عجایب و معجزاتش را آشکار سازند؟

دوستان ! یادم است روزى یک طلبه از شیخش در مورد حروف مقطعه ى اوایل سوره ها مثل ( الم ) و غیره سؤال کرد و آن شیخ جوابش داد که علماى قدیمى به تفسیر آن نرسیدند و گفتند ( الله أعلم بمراده ... خداوند به مرادش آگاهتر است ) و ما هم بایستى در همینجا توقف کنیم براى اینکه آن گذشتگان از ما به کتاب الله  آگاهتر بودند!!

به جواب این شیخ بنگرید که چقدر باعث تعطیلی عقلهایی شد که ممکن بود به بحث پرداخته و اسرار این حروف را آشکار سازد ، آیا مى دانید عزیزان که این شیخى که از جستجو در علم اعجاز عددى باز مى دارد و از عواقب خطرناکش برحذر مى دارد ، آیا مى دانید اینگونه دعوت کردن بمانند دعوت برای تعطیلی عقلها و توقف جستجو در علوم کتاب الله تعالی ست!

بهانه ای که بعضی علمای مسلمین می تراشند این است که می گویند: نمی خواهیم هرکسی به تفسیر قرآن بازی کند و احکام نادرست استنباط نماید تا مدعیان نادان زیاد نشوند و اسلام آسیب نبیند چون اسلام به اندازه ی کافی مورد آزار واقع شده !

و من واقعا تعجب مى کنم : چه مشکلی پیش خواهد آمد اگر تمامی بشر جاهل و عالمشان به این ندای قرآن پاسخ دادند: (أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآَنَ ... آیا قرأن را با دقت مطالعه نمی کنند )؟ چه مشکلی پیش خواهد آمد اگر هر کس به اندازه ی فهم و توانایی اش قرآن را مورد تدبر و فهم قرار دادیم؟و اینجا وظیفه ی علمایمان ظاهر می شود که با حکمت  به تصحیح انحرافات و اشتباهات بپردازند و نه با دور ساختن مردم از کتاب الله ! و برای همین است که من عالم و شیخى که مردم را از تفکر در قرآن بازمی دارد را در حقیقت دورکننده ی مردم از قرآن می شناسم برای اینکه این قرآن تنها برای علما نازل نشده که آن را  با تدبر بفهمند بلکه برای هرکدام از ما  هراندازه میزان فرهنگ و تخصص باشد ،نازل شده است.

 انتظار چه فایده هایی از تحقیق در اعجاز عددی قرآن داریم؟

از مهمترین فایده های تحقیق و بررسی قرآن از ناحیه ی  عددی ( البته صحیح )  این است که به افراد شکاک و گمراه ثابت می کنیم که هر حرفی در قرآن از سوی خداوندآمده  است، و براستى که در این زمان شدیداً نیازمند برهان هایى هستیم که منتقدین اسلام را قانع سازد که این دین ، دین علم است.

همچنین از فایده ها این است که به کسانی که قرآن را دست کم گرفته و می گویند نوشته ی بشر است و همانند آن را آورده اند!! ثابت خواهیم کرد که ممکن نیست همتای  این قرآن یا همتای یک سوره اش پدید آید. زیرا لغت اعداد درواقع لغت قانع کننده ای ست که در آن شک و تردیدی نیست. 

و ما هرگاه این حقایق عددی را که ثابت می کند حروف قرآن و کلماتش با نظام محکمی نظم یافته اند ،   و به آنان می گوییم آیا شما می توانید کتابی را بیاورید که این تناسق و نظم عددی محکم در آن یافته شود ؟ در آن وقت است که ناتوانی شان آشکار خواهد شد و به خود باز خواهند آمد و سرانجام اعتراف خواهند کرد هرچند در وجدانشان ، که این قرآن ممکن نیست سخن بشر باشد.

فایده ى دیگر اینکه ما به اسرار تکرار یک نوع داستان در سوره های متعدد دقت بیشتری خواهیم کرد و با تعمق خواهیم نگریست ؟ درواقع یک سیستم منظم محکمی در تکرار قصه های قرآنی ست.              

چرا آیه هایی مثلفَبِأَیِّ آَلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ {الرحمن : 13 } در سوره  ی الرحمن 31 بار تکرار شده ، چرا؟

درواقع یک سیستم محکم و منظم عددی در شماره های آیات وجود دارد. و چرا کلمات محدود و مشخصی در قرآن تکرار می شود؟ و چرا ... دانش شگفتی های عددی قرآنی  پاسخ گوی  تمامی این پرسشهاست زیرا علمی ست که در اسرار تکرار این کلمات و حروف و ترتیب سوره ها و آیات تحقیق می کند.

از فایده های بزرگ تحقیق در اعجاز عددی قرآن این است که حقایق عددی در قرآن قابل تغییر و تبدیل نیست برخلاف نظریه های علمی بهره گیری شده در اعجاز علمی قرآنی که ممکن است بر اساس توانایی های علمی و تکنولوژی در دسترس هر زمان ، پیشرفت و تغییر یابد ، و این است که شگفتی های عددی قرآن دارای بلاغت و اثر بیشتریست مخصوصاً که ما در عصر تکنولوژى شمارشى هستیم.

و از فایده هاى این علم نیز این است که توسط تمامى بشربا وجود اختلاف زبانها و اعتقادهایشان  آسان ترجمه مى شود و آسان فهمیده مى شود، یعنى اگر روش دعوت بسوی الله با شرح اعجاز عددی قرآن بصورت درست بهره  برداری شود بزرگترین اثر در قانع ساختن غیر مسلمین به رسالت راستین اسلام خواهد داشت.و خودم با بعضی از ملحدین تجربه کرده ام و متوجه شدم شخص ملحد هرگاه به یک واقعیت رقمی ثابت برمی خورد که قادر به رد یا انکارش نمی شود خود را گم کرده و بسیار بهت زده می شود.

انتقادات وارد شده 

بعضی از علما تصور می کنند که محققین درعلم اعجاز عددی قرآن بحثهایشان را به گونه ای سرهم می کنند تا مردم را به صدق نتایج خود فریب دهند ، پس حقیقت مسئله چیست؟

برادران ایمانی ام ! من بشدت متأسف مى شوم وقتى از یک عالم بزرگ انتقادی در مورد دانش شگفتی های رقمی و عددی قرآن می شنوم درحالیکه به این تحقیقات اطلاع نیافته یا حتی خودش را در تحقیق در کتاب الله  به تلاش نیانداخته !

 یک نمونه از شگفتی های عددی قرآن این است که کلمه ی ( شهر .. ماه ) در قرآن 12 بار به تعداد ماه های سال تکرار شده است و کلمه ی ( یوم ) در قرآن 365 بار به تعداد روزهای سال تکرار شده است.

و انتقادی که بارها بر این حقایق شنیده ایم این است که این ارقام بافته شده و نادرست است ، و بهانه مى آورند که تمامى کلمات مشتق مربوط به ( شهر )  مانند ( شهرین ) و (شهور ) حساب نشده ....

و همچنین تمامی کلمات مشتق و مربوط به ( یوم ) مانند ( أیام ) و ( یومکم ) ... پس نتیجه این است که کلمات ، انتخاب شده و خوشه چینی شده و اثری از هیچ معجزه نیست!!!

اشکال در این است دوستانم ، که تمامی این انتقاد کنندگان به کلیه ى این تحقیق قرآنی آگاه نشده اند و فقط قسمتی از آن را بریده اند و هرگز بر منهج محقق و روشی که در بحث بر آن اعتماد شده دقت نکرده اند.

ما می گوییم کلمه ی ( شهر ) با صیغه ی مفرد 12 بار تکرار شده است و در قرآن بشکل 3 صورت آمده است:

1- شهر 4 بار.

2- الشهر 6 بار.

3- شهراً 2 بار.

و همانطور که مى بینیم تمامى آنها کلمات مفرد هستند و متعلق به ضمیر خاصى نیستند.و براى تأکید بر صدق این عدد ، 12 آیات را همانطور که در قرآن آمده مى نویسیم:

1- شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآَنُ

2- فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ

3- الشَّهْرُ الْحَرَامُ

4- بِالشَّهْرِ الْحَرَامِ

5- یَسْأَلُونَکَ عَنِ الشَّهْرِ الْحَرَامِ

6- وَلَا الشَّهْرَ الْحَرَامَ

7- وَالشَّهْرَ الْحَرَامَ وَالْهَدْیَ وَالْقَلَائِدَ

8- إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا

9- وَلِسُلَیْمَانَ الرِّیحَ غُدُوُّهَا شَهْرٌ

10- وَرَوَاحُهَا شَهْرٌ

11- وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا

12- لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ

دقت فرمایید عزیزان چگونه الله تعالی در کتابش 12 بار به تعداد ماههای سال از ماه نام برده است!      و تأکید فرموده است که تعداد ماهها 12 است در این سخن الله تعالى:

 (إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا) ، آیا این توافق و نظم ، تصادفى آمده است؟ کسى که این آیات قرآنى را با تأمل مطالعه  مى کند متوجه مى شود نظام بسیارى در آن است:

1- ما مى دانیم که رمضان بهترین ماه سال است و بهترین شبهایش شب قدر است ، و عجیب این است که الله    تعالى اولین آیه از این آیات را با ذکر ماه رمضان شروع فرمود (شَهْرُرَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآَنُ ) ،

و آیات را با سخن از شب قدر تمام کرد در حالیکه در ماه رمضان است (لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ) ، یعنى زنجیره ى آیات با کلمه ى ( شهر ) در آیه ى اول شروع شد (شَهْرُرَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآَنُ ) و با کلمه ى ( شهر ) در سخن الله تعالى در آیه ى آخرى تمام شد : (لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ) !!! آیا این نظم ، تصادفى آمده است؟

2- ملاحظه مى نماییم که کلمه ى ( ماه ) دو نوع آمده است ، نوع اول بصورت معرفه با الف و لام ( الشهر ) و نوع دوم بدون الف و لام بدینصورت ( شهر ، شهراً ) ، و با تأمل بیشتر متوجه ى توازن دقیق بین دو حالت مى شویم ، زیرا کلمه ى ( الشهر ) بصورت معرفه 6 بار تکرار شده ، و کلمه ( شهر ، شهراً ) بدون تعریف نیز 6 بار تکرار شده بهمان تعداد ، آیا این توازن نیز تصادفى آمده است؟

همچنین اعتراضی از طرف بعضی علما در مورد تکرار کلمه ی ( یوم ) در قرآن وجود دارد ، می گویند چرا کلمه ی ( أیام ) و کلمه ی ( یومکم ) را به حساب نیاورده اید ؟ می گوییم عزیزان ! هرگاه تکرار یک کلمه را بررسی می کنیم بدون مشتقاتش حساب می گیریم ، و کلمه ى ( یوم ) با اشکال متعددى وارد شده است : (یوم، بیوم، لیوم، یوماً، الیوم، فالیوم، بالیوم ) اما براى مثال کلمه ى ( یومین ) در حقیقت از مشتقات کلمه ى ( یوم ) است و بر همین اساس منهجى آن را به حساب نمى گنجیم.

و با پیروی از  این منهج می بینیم کلمه ی ( الیوم ) 365 بار دقیقاً به تعداد روزهاى سال تکرار شده است ، شما را به الله قسم این چه تصادفی ست که کلمات را به گونه ای  قرار می دهد که با این توافق عجیب تکرار شود؟


(قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَنْ یَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآَنِ لَا یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ کَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیرًا  ) سورة الإسراء : 88 .

بگو اگر تمامی انس و جن با هم شوند تا شبیه این قرآن را بیاوردند هرگز مانندش را نخواهند آورد حتی اگر همه همراه و پشتیبان هم شوند.سوره اسراء : ۸۸

به شمارش کلمات این آیه پرداختم و دیدم 19 کلمه بود، سپس به شمارش حروفش پرداختم دیدم 76 حرف است، و آنچه نظرم را جلب کرد این بود که عدد 76 از مضاعفات عدد 19 است و چنین است:

76 = 19 × 4 

و به فکر کردن مشغول شدم که آیا این اتفاقی ست؟ و به تدبر ادامه دادم ، و این سؤال را مطرح کردم : چند حرف از حروف لغت عربی در این آیات است؟ و هنگامی که به شمارش پرداختم دیدم دقیقاَ  19 حرف !!و آن حروف اینها بود : (ق ل ی ا ج ت م ع ن س و ب ث هـ ذ ر ک ض ظ )  ، گفتم سبحان الله ، چگونه ممکن است  اتفاق و تصادف  باعث این توافق و نظم عجیب شود؟

ولی من تحقیق را ادامه دادم و خود را در مقابل 3 اعداد دیدم همانطور که دیده می شود: 

- تعداد کلمات در این آیه 19 کلمه است.

- تعداد حروف در این آیه 76 حرف است.

- تعداد حروفی که آیه از آن تشکیل شده بجز تکرار ، 19 حرف است.

و به خود گفتم چرا الله تعالی دقیقاً این تعداد را انتخاب فرموده است، و چه  ارتباطی با قرآن دارد؟

 زیرا این آیه ، انس و جن را به مبارزه مى خواند که همتایى بمانند قرآن بیاورند؟و هنگامیکه به جمع این  3 اعداد پرداختم نتیجه ى غیرمنتظره این بود که مجموع 3 اعداد مساوى با تعداد سوره هاى قرآن بود!

19 + 76 + 19 = 114 عدد سوره های  قرآن کریم!!!

این آیه باعث شد اندیشه و فکرم بسوى شگفتی های عددی قرآن تغییر یابد و شروع به  تحقیق نمودم و مثالها  آنقدر متراکم شد که جایی برای شک باقی نگذاشت که این علم وجود دارد و نمی توانیم آن را انکار کنیم.

و شما  عزیزانم را به خواندن این تحقیقات دعوت می کنم که عظمت اعجاز عددی قرآن را آشکار می سازد و در حقیقت عظمت نازل کننده ی این معجزات ، سبحانه و تعالی را آشکار می نماید.

آیا یقین و تسلیم شدنمان به الله تعالی بیشتر می شود؟

ملاحظه : در این آیه " واو عطف " را تابع کلمه ی بعدش می شناسیم و نه کلمه ای مستقل. باوجود اینکه در  این آیه معجزه ای ست حتی با شمردن واو العطف به عنوان کلمه ای مستقل ، و این از عطمت شگفتی های قرآن است ، به کتاب " إشراقات الرقم سبعة فی القرآن الکریم " ( فی کل آیة معجزة )  

ـــــــــــــ

بقلم عبد الدائم الکحیل

www.kaheel7.com/fa

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۶/۲۴
ولی صابری

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی